top of page
Screen Shot 2022-09-01 at 9.58.47 PM.png

Poetic inquiry
QualPage, The University of Georgia

This week’s post and screencast is authored by Ayça Fackler. Ayça Fackler is a Ph.D. candidate in Science Education in the Mary Frances Early College of Education at the University of Georgia.

Screen Shot 2020-07-19 at 12.27.11 AM.pn

Learning to love webinars and conferences during lockdown

Times Higher Education

PhD student Ayca Fackler wasn‘t too keen on online learning but found a new love for webinars and online conferences that have helped her study the things she is most passionate about.

Screen Shot 2020-02-09 at 1.23.42 AM.png

Turning a class paper into a publishable paper

Times Higher Education

PhD students are always encouraged to write for journals, but they might not know the best way to turn class papers into articles. PhD student Ayca Fackler offers some tips on how to do this.

1556756626_why-its-important-to-talk-abo

Boost your knowledge with LinkedIn learning
NARST Graduate Student Resources

Have you heard about LinkedIn Learning? In this post, I will walk you through some important features of LinkedIn’s user-friendly online learning environment. 

Screen Shot 2020-02-09 at 1.26.35 AM.png

Öğretmen eğitimleri mi öğretmenlerin ihtiyaçlarını şekillendirmeli yoksa öğretmenlerin ihtiyaçları mı öğretmen eğitimlerini şekillendirmeli?

Screen Shot 2020-02-09 at 1.30.39 AM.png

Ve öğretme süreci üzerinde tekrar tekrar düşünmek…Öğrencilerimize hayat için mi yoksa okul için mi Fen Bilimleri öğretiyoruz? Her zaman ve her koşulda, Fen eğitiminin bilimsel gerçekliğe ve olasılıklara dair okulda öğrenilemeyen bir boyutu olacak mı?

fenbilimleri.jpg

Sıralara yazı yazmak serbest mi?/Is it okay to write graffiti on school desks?
Bilim Şenliği

“Sekizinci sınıf Fen dersi… Konu atom modelleri… Öğretmen öğrencilerinden sıralarının üzerine Bohr atom modeli çizmelerini istedi. Öğrenciler listede verilen elementlerin atom modellerini sıralarının üzerine çizdi. Öğrenciler her sıradaki model üzerine tartıştılar. Ders sonunda öğrenciler sıralarının üzerini ıslak mendille temizledi.”

image.jpg

Sınıfta neler oluyor?/What is happening in the classroom?
Bilim Şenliği

Bu yazı, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda sosyoekonomik düzeyi eyalet ortalamasının oldukça altında olan bir bölgede yer alan devlet okulunda sekizinci sınıf Fen Bilimleri dersinden bazı gözlemler içermektedir. Sınıf gözlemleri, eğitim ve öğretime ilişkin hiçbir kitapta bulamayacağınız detaylara tüm doğallığı içinde açık ve net bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

bottom of page